Dela nyhet
Cupguld i Jönköping för GBK P14
Igår, 21:00
Gerdskens 14-årslag lyckades ro hem ett starkt och imponerande cupguld i helgen när man stod som segrare i Jönköpings Södra Invitational Elit 2025.
Åtta lag var inbjudna till cupen som inleddes med en gruppspelsfas där alla lag mötte varandra. Där blev det fem vinster, en förlust och ett kryss för Gerdsken som satte respekt i motståndarna inför slutspelet. I kvartsfinalen blev det seger mot Örebro SK i en match som gick till straffar efter 0-0 efter ordinarie tid. Semifinalmotståndet utgjordes av FBK Balkan, det enda laget GBK förlorade mot i gruppspelet. Då tog killarna revansch och en ny seger på straffar tog dem till final, där Västra Frölunda väntade och sedermera besegrades med ganska komfortabla 3-0.
Samtidigt i helgen var en del av P14-laget iväg på cupspel i Ödsmål, och gjorde även där en fin insats. Det blev en silvermedalj efter en uddamålsförlust med 3-4 i finalen mot Lerum.