Dela nyhet
Gerdsken föll i vårsäsongens sista match
26 jun, 23:40 0 kommentarer

Åsarp-Trädet var numret större och GBK fick åka hem poänglösa från vårsäsongens sista match.
Gerdsken åkte på torsdagskvällen till Åsarps IP för att avrunda vårsäsongen 2025. För motståndet stod Åsarp-Trädet som GBK besegrade med 5-3 i det första mötet tidigare i våras. Några spelare saknades i truppen på grund av sjukdom och skador men samtidigt var bland annat Marco tillbaka efter sin avstängning. Spännande var att se Nils Handfast göra sin första start för Gerdsken i seriespelet när han tog plats på högerbackspositionen.
Det var hemmalaget som fick matchens första läge i den andra matchminuten, men lyckades inte få ut något av det. Några minuter senare lyfte Denis in en frispark i boxen som Åsarp-Trädet nickade bort, och GBK fick matchens första hörna. Det fanns några målchanser åt vardera håll under den första kvarten, för Åsarp-Trädet ett utmärkt läge i den 13:e minuten, där hemmaspelaren dock missade bollen. Först i den 18:e matchminuten var vi riktigt nära ett ledningsmål i matchen när Hugo Svantesson inte var många centimeter från ett drömmål. Han skickade iväg ett hårt pressat skott från distans som letade sig mot krysset men gick precis över ribban. Oerhört nära, men Gerdsken hade inte lyckan med sig den gången. Vidare fortsatte matchen att rulla på med böljande spel och ett antal hyfsat bra möjligheter för båda lagen. Hemmalagets bästa chans att ta ledningen i den första halvleken kom i den 36:e minuten genom en bjudning från Gerdsken. GBK slog en farlig passning rakt upp i mitten som motståndarna kunde nypa vilket ledde fram till ett bra avslutsläge. Skottet gick som tur var i ribban och Gerdskarna kunde pusta ut. Minuten senare sköt Åsarp-Trädet en frispark i muren och hade sedan ytterligare ett par chanser under de efterföljande minuterna. GBK klarade sig undan dessa och det var alltjämt 0-0 när domaren blåste av den första halvleken.
Gerdsken fortsatte att trumma på i andra halvlek och tog över matchbilden något. Knappt 20 minuter in i den andra halvleken kom dock ett tungt bakslag när Åsarp-Trädet tog ledningen genom en hörna. I matchminut 66, fyra minuter efter målet, gjorde GBK två förändringar och bytte in Filip Karlsson och Emrik istället för Nils och Albin. Ytterligare ungefär fem minuter senare kom även Marco och Jonatan in på planen istället för Lukas och Denis. Nu återstod knappt 20 minuter att först och främst få till en kvittering. Gerdsken försökte sätta in en extra växel och ösa på för att få in ett mål. Men återigen räckte det inte hela vägen och det saknades skärpa och kvalitet när chanserna väl dök upp. Åsarp-Trädet skapade ett farligt läge i den 83:e minuten och var nära ett 2-0-mål. Gerdsken svarade upp med en minst lika bra chans kort därefter men Altin, som fick skottläget, avslutade utanför. När klockan var uppe på 90 minuter kunde Åsarp-Trädet sätta spiken i kistan och säkra tre poäng med ett 2-0-mål och efter fem tilläggsminuter blåstes matchen av.
Åsarp-Trädet var definitivt ett motstånd som Gerdsken hade kunnat slå, precis som man också gjorde i hemmamötet, men då hade det krävts högre kvalitet, framför allt i de avgörande lägena. Nu väntar ett sommaruppehåll fram till augusti för att ladda om inför hösten, då elva omgångar återstår av serien.
Kommentarer