Dela nyhet
Klar förlust hemma mot Assyriska
3 maj, 17:10 0 kommentarer

Gerdsken föll med klara siffror i lördagens hemmamatch mot Assyriska som slutade 0-4 till bortalaget.
Andra raka hemmamatchen väntade på Gerdskenvallen under lördagen och GBK gjorde två förändringar i startelvan jämfört med förra helgen. Frank och Thor tog plats i elvan istället för Karlsson och Hedlund, som båda missade matchen på grund av skador.
Gästande Assyriska skulle dessvärre få en drömstart på matchen och lyckades göra 0-1 redan efter fem minuter. Målet kom genom en hörna från vänster som slogs mot den första ytan där en Assyriska-spelare nickade bollen via en medspelare och in i mål i det bortre hörnet. GBK kändes inte riktigt påkopplade i starten och var steget efter Assyriska i många situationer. Även om Gerdsken skapade lite lägen genom sina anfall gick det inte att se samma energi och attityd på planen som mot Åsarp-Trädet förra veckan. Assyriska fick en till hörna i den 21:a matchminuten som sedan ledde fram till ytterligare en men då höll GBK undan. Efter knappt en halvtimme skapades sedan ett riktigt vasst kvitteringsläge. Bollen hamnade hos Albin i straffområdet som på nära håll avslutade i utsidan av burgaveln. Kort därefter kom nästa anfall från GBK och då fick man med sig en hörna. Åt andra hållet fick Assyriska ett bra frisparksläge i den 33:e minuten och då var det inte långt ifrån 0-2. Elias var dock på tårna och kunde göra en viktig räddning. 0-1 stod sig alltjämt och skulle så också göra fram till halvtid.
Inför andra halvlek genomförde GBK dagens första byte då Jonatan klev av och lämnade plats för Lundh. Förhoppningen var att pausvilan skulle ge ny energi till spelarna och fungera som en vändning i matchen men Assyriska skulle tyvärr göra ett tidigt mål även i den andra halvleken. Bortalaget gjorde 0-2 i matchminut 47. Tre minuter senare var GBK nära att få in ett snabbt reduceringsmål när Albin fick iväg ett skott som styrdes på en försvarare och ställde målvakten, som däremot reagerade snabbt och kunde tippa bollen över ribban. Istället skulle Assyriska koppla ett ännu större grepp om matchen genom att utöka till 0-3 i den 57:e minuten. Målet var av hög klass när Assyriska-spelaren bjöd på ett klassavslut och hängde in bollen klockrent i krysset. Kanske hade GBK dock kunnat göra det bättre i uppbyggnaden till målet där målskytten fick väldigt mycket fri yta att springa på i samband med en kontring. I matchminut 66 gjorde GBK ett trippelbyte där Denis, Marco och Altin ersatte Svantesson, Elias och Lex. Men inhopparna hann bara vara på planen i ungefär två minuter innan spelet stoppades. Detta på grund av att en Assyriska-spelare efter en duell blev liggandes med en otäck fotskada. Efter ett spelavbrott på uppemot en halvtimme kunde den skadade spelaren få hjälp av ambulans av planen och när spelet sedan återupptogs igen hade vi 22 minuter kvar av ordinarie speltid. Ganska snabbt efter att vi var igång igen kunde bortalaget genom en hörna utöka sin ledning till 0-4, vilket också satte punkt på matchen. I slutminuterna hade lagen varsitt fint frisparksläge men fick inte ut något av det. Slutsignalen kom och Gerdsken fick kliva av planen poänglösa med en tung förlust.
Assyriska var ett spelskickligt lag och gjorde en bra match. Samtidigt lyckades inte GBK alls komma upp i den nivån man har i sig och hade en bättre dag troligen kunnat ge Assyriska en betydligt tuffare match.
Nästa seriematch är borta mot Sävedalen nästa lördag, men redan på onsdag är det dags för bortamatch mot Vara i DM.
Kommentarer